Monday, December 27, 2010

Be Healthy-Stay Healthy

Here is a list of free samples that will keep you healthy.

Like "Ester C" on your Facebook page and you will get a free sample of gummy vitamins.
 
Go here http://www.emergenc.com/free-samples for a free sample of Emergen-C. ( I personally love these drinks they give you so much energy. )

Free sample of ZapZit here:
http://www.zapzyt.com/index.php?page=promotions

Walgreens is my favorite store to buy vitamins. They always have a buy one get on free sale. Coupons are always available for the brands they sell there too. About two weeks ago I got two packages of EmergenC for $8.00.

Lots of stores are now having 4 dollar prescriptions:
Walmart has a generic list they offer for $4 dollars or $10 for a three months supply. WalMart has great deals on generic over the counter drugs too, like heart burn pills. The one I buy for my husband is $2.97 for 30 pills or $5.97 for 90.  Those are some of the few items I go to WalMart for.

Smith's has become my new favorite pharmacy. They offer the same deals as Wal-Mart and you don't have the wait time. Smiths often has a reward program if you transfer your monthly meds to them, you get a gift card for about 20 dollars. Just to transfer. Free money!

I heard, but I am not clear on this but Township pharmacy will price match your prescriptions.

When you are at the Dr.'s office, and you have no insurance, ask them for a Ca$h discount. They will usually take between 10 and 20 dollars off just because you pay with cash. They do they for a few reasons, they don't have to pay credit card fee's, and it is less work to have to bill you.

Ask Dr for samples. The drug reps leave their offices fully stocked because they want the Dr.'s to use their meds. The reps make commission from the drugs that Dr.'s actually use. So don't feel bad about asking. The samples often have Coupons on them too. It's usually not much compared to the price you pay but every little bit helps.

Coupons are a great thing especially when they are used for a good cause like Staying Healthy.

Amy






 

Friday, November 19, 2010

Eggstra-Eggstra Read All About It

On this website, http://coupons2.smartsource.com/smartsource/index.jsp?Link=46TV6IOZXII6Y there is a coupon for .55 cents off two one dozen of eggs. This never happens the the world of coupons. After printing click your back button and try to print the coupon twice.




Saturday, November 13, 2010

Bountiful Baskets

Now that is has finally snowed and our gardens have been destroyed by the frost, it is finally time for us to start getting Bountiful Baskets again. Here is some information of what a bountiful basket is and how to get one.

Go to the website:

http://www.bountifulbaskets.org

Bountiful Baskets are a great way to save money for produce, since there is not a lot of coupons out there for fruits and veggies. Bountiful Baskets, is a food co-op and runs solely on volunteers and donations. We are lucky to have this wonderful service in our area.

How it works:

They take money from the contribution you make each week, and order as much produce from wholesalers as they possibly can. You get a big laundry basket full of stuff for only $16.50.
$15 for the basket plus a $1.50 handling fee.

You order you baskets during the open window starting at 12pm Monday and ending at 10pm on Tuesdays. You have to create an account for yourself on their web page and order it that way. Read over the site to become familiar with how it works. Follow their directions and rules.People have had many problems in the ordering process. I think its simple, easier then ordering something off sites like Amazon. You will choose your pick up location and time during the ordering process.

On SATURDAY morning (at least in our area), you go and pick up your basket. You will show up to the site, and there us usually a line of people. You will see a bunch of laundry baskets in rows half will be filed with fruit and the other half veggies. The volunteers at the site will instruct you of where to go to get your baskets. You take the stuff from the two baskets they give you and empty it into your basket. (YOU HAVE TO BRING YOUR OWN BASKET). If you order extras they will instruct you on how to pick them up. Be prepared when you go. They are in a hurry and want to get the site cleaned up as fast as possible. You only have a 20 minute window to pick up your items other wise they will be donated. It is so easy!! Better than going to the grocery store in my mind.

Some past offerings: (found directly on their website)

  • Conventional Produce Basket $15 Contribution
    50% fruit, 50% vegetables, 100% healthy, delicious & fun
  • Organic Produce Basket $25 Contribution
  • 50% fruit, 50% vegetables, 100% Certified Organic, healthy, delicious & fun
  • Tortilla Pack $10 Contribution
  • 9-Grain Bread – 5 loaves $10 Contribution
  • Bountiful Baskets Granola – 2# $10 Contributions
  • Beans and Grains – $22 Contribution – Approx 25 Lbs

PROS/CONS of using bountiful baskets:

Pros:

  • The price, where else can you get that much stuff for the price.
  • You have access to fruits and veggies that are not carried at your local stores.
  • You don't have to go the grocery store.
  • It gives you verity and the opportunity to try things you have never eaten before.
  • Helps you to have a healthier lifestyle.
  • Gives you the opportunity to volunteer and give a helping hand.
  • It is considered as a charitable contribution on your taxes.


Cons:
  • You have to get up early on Saturday Morning and wait in line in the cold.
  • You have no choice in what comes in your basket. (You might not like the stuff you get)
  • You only have 20 minutes to pick you basket up.
  • I have found that a lot of the fruits go bad before they are ripe. (My grapes today had mold on them.)
I went to Smiths to compare the price of the items I got in today's BB:


Grapes about 2lbs................$1.69 lb................$3.38
5lb bag of potatoes.............................................$1.39
17 brussel sprouts 1.5lb..........1.99 lb...............$2.98
6 corn on the cobs.....................$0.59 each.......$3.54
1 acorn squash 2lb.....................$0.79lb.............$1.58
Celery.....................................................................$0.99
7 bananas 4lbs..........................$.059lb...............$2.36
8 persimmons...................NO Stores Had them.?????
1 head Green leaf lettuce..........$1.39..................$2.78 (the size of two at the store)
9 tangerines 4.5 lbs......................$0.99lb.............$4.45
7 Fuji apples 4lbs............................$1.19lb.............$4.76
6 Bartlet pears 2.5lbs....................$1.00lb.............$2.50


The grand total is......................................................$30.71
(That is with out knowing the price of the persimmons)

Total Savings...............................................................53%




If you are single or have a small family, find somebody to split your basket with. This will also cut the cost also, don't worry about the produce you can't eat. The savings out weigh the price.

What do you do with produce you don't eat? Give it away, donate it to the Hope Pantry on Campus. It's located in the Service and learning center. The white house across the street from the science building. OR... Create a compost for next years garden.



The savings are worth it to me. I love bountiful baskets and will continue to get them.

Thursday, November 11, 2010

News Paper Special

I am going to try this...
Found it on Dixie coupon Chicks. I don't know if the deals are still going on.


If you have been on the fence a little bit about ordering multiple Sunday newspapers, let me just push you off the fence right now! We are offering a great deal on the Salt Lake papers right now.

You can get 52 weeks of the newspaper for just $39! That's a full year of papers, and you will get a paper on Friday, Saturday, and Sunday. That averages out to be only $.25 a paper! Plus to get more copies of the Sunday paper (to get your coups) it is only $.75 a copy!

As many of you know, we can no longer get a good deal on The Spectrum here in St. George. They don't offer a deal for ordering multiple Sunday copies and they started charging a delivery fee. Meaning you would pay the full $1.50 for each Sunday copy and a delivery charge of $1. For a whole year you would spend $365 for 4 copies of your Sunday papers! While you would still save that amount yearly, let me tell you about our deal!

It looks like this:

1 copy of the Sunday paper- $39
2 copies of the Sunday paper- $72
3 copies of the Sunday paper- $117
4 copies of the Sunday paper- $156
( You will receive 2 S.L. Tribunes and 2 Deseret News with this deal.
)

Remember this is for a full year of papers! Regular price for 4 copies of the Sunday paper is $128 and that is only for 6 months! That would be $256 a year!

While this may seem like a big investment all at once, you will immediately start to make that money back with all the FREE and super cheap items you can get with your coupons. And the more papers you order, the more money you will save! Before I started using coupons, I would spend well over $120 a week just at Walmart to get the groceries we needed! And that didn't include what I would spend at Costco. Now, I am building food storage and spending at least half on my monthy grocery bill!

We love using coupons and we would love to help you out, too. If you are worried about how to use these coupons, we teach free coupon classes. Email us at dixiecouponchicks@hotmail.com if you are interested.

If you would like to order the papers, contact us or call 801-344-2959 and tell them Emilee sent you. You must mention my name to get this awesome deal! Let us know what we can do to help you out!

DEAL OF THE DAY

Just went to Fresh Market and picked up a few items.

They have 12 packs of Coke products 5 for $14. That's 2.80 each. You have to buy 5 and use the coupon. Find it in the ad or in the store.

18 pack of eggs for $1.50

CoffeeMate coffee creamer 1.29. (coupon on the creamer for $1.00 off)

Ready for the best Deal?

For $5 you get

1 Freshchetta Pizza
(coupon from Smart Source 10/10 for .75 off 1)
1 Bag Dole salad (original kind only)
1 loaf french bread from the bakery
1 2 liter of Coke

Guess how much?
Only $5.00 with in store coupon
and $4.25 with smart source coupon.

Where else can you get all that for that much?

Hurry, quick you only have a week to get the deal.

Monday, November 8, 2010

Choose Coupon Sites that Suite You

The hardest thing for me to catch on to the whole "Grocery Game" was trying to figure out how to use, what my friend calls the "Coupon Spread sheets". My personal favorite is http://savvyshopperdeals.com. This site is easy to use. Make sure you change your location to Utah, then St. George for your area. Click on the shopping wizard and out comes Deals galore.

Change your search to the specific store you want to use. They post every item that is in the grocery ad. Some items are hardly discounted. To the receive the best deals, or even free things, change the Savvy Rank to WOW! I only buy wow items. You can make your shopping list and it even has a list of coupons you need, it give you the link to where a printable coupon comes from. They do all the hard work for you.

The down fall to this is that is doesn't have a list to Fresh Market or Wal-Mart. (Which are not two of my favorite stores to go to.) So when I found out about a sale at the other stores I use grocerysmarts the link to that is http://grocerysmarts.com. This web page is much more complicated. I am planning on doing an entire post about how to use this start.

pinchingyourpennies.com
, Is an amazing site for anything besides groceries. Sign up for their daily deal news letter. Deals will come to you in-box every day. They mostly have info on where to online shop, who has free shipping, coupon codes, etc.


Since I assume most of you are beginners, stick with Savvy Shoppers Deals for now.

Couponing 102 - How To Use Coupons Part 4

Use Rebates!

A Rebate is when you purchase a product and get partially or completely reimbursed for the cost of the item. Typically to get a rebate you purchase the product, send in the rebate form with you receipt and proof of purchase, then wait! You can make money on rebates!

Example: I got a mens razor that was $10 with a full rebate. BUT, I used a $4/1 coupon. So I paid $6, but I got the full $10 rebate. So I made $4!
Rebates come in 3 forms:

1. In the Sunday paper coupon booklets
2. Online
3. In the store/on the product

In The Sunday Paper Example: 3 weeks ago, I got a rebate in my newspaper coupons for some fancy new mustard. I purchased the mustard, filled out the rebate, and mailed it in with my reciept and soon I will get a check for the full amount! So the mustard is mine for FREE!

Online Example: There was an online rebate for a Schick Mens Razor. Buy the razor, fill out the rebate, send in you reciept and the UPC from the package, and you get reimbursed for the razor, making it free!

In The Store Example: During the Back to School Sale at staples, I got reams of paper for a penny. Staple's has the best rebate system out there. Don't go to the book store for school supplies. You will spend a half fortune and end up needing to buy more supplies by mid-terms.
Watch staples ad's and stock up on things like: binders, notebooks, pencils, pens, etc. I made about $40 using in store coupons during that time.
SO:
Take advantage of rebates by looking for them in the Sunday paper, online, and in the store.
Most of this information came from the http://www.thecouponbelle.com/. Her blog is amazing. If your interested in cooking and crafts too read her blog.

Sunday, November 7, 2010

Couponing 102 - How To Use Coupons Part 3

This post is the shortest but the most important!

ONLY USE YOUR COUPONS FOR ITEMS THAT ARE ALREADY ON SALE!!!!!!!!!!!!!!!!

This is the only way you will get great deals. Stores and manufactures want you to fall into their trap. Use the coupon for a full price item and get hooked and continue to pay full price.

DO NOT buy anything unless you have a coupon and there is a sale.

Again, don't buy things for the sake of a sale, only buy things that you will use. That is how you get addicted to shopping.

Saturday, October 30, 2010

Couponing 102 - How To Use Coupons Part 2

Some of the information for this post is borrowed from my friend Hillary's blog. She makes using coupons simple, and easy to follow.

Buy In Bulk!


So, here is your scenario. You're not really into couponing, but you happen to have a coupon for shampoo laying around the bottom of your purse. So you use it. You get the shampoo for $1, instead of $3. Great job, you feel all tingly at the register paying $1! However what are you going to do NEXT month when you run out of shampoo??? You're going to go back to the store and pay full price because you don't have another coupon. You're not really saving much money if you have to pay full price next time you need that item.

Buying in bulk, means collecting coupons in bulk. The way you do this is by purchasing the Sunday paper. They say that you should have one paper for each person you in your household.
Products go on sale every 3-4 months. SO, by using four coupons I am stocking up on the item until it goes on sale again, at which point I will probably be needing to stock up on it again...and I will have collected more coupons in that 3-4 month period of time! But I am buying it WITH a coupon when it is on SALE so I am getting a great deal.

Now, the tricky part is paying for the newspapers. Most other blogs tell you to go out and get as many newspaper subscriptions as possible. That way you spend HUNDREDS on the papers that you will probably never read and produce more clutter in your small living space.

Since I only need to buy one newspaper I have found it cheaper to buy the Sunday edition of the "Daily News" at Walmart. (Check to make sure the coupons are in the paper before you buy it. There is some thieves out there that think the coupons are there for free.)
It is only $1.50, $6 dollars per month, and you don't have to get the entire weekend subscription. Our local paper comes with all the same coupons as the more expensive newsprint,
like the Salt Lake trib or The Desert News, which run around $3.00 per paper. Some weeks I spoil myself and buy the "Las Vegas Review Journal", they are out of state so there is different coupons. The Journal is expensive I think the last time I got it was $3.50 or $4.00Local retailers will take coupons from another state and it will give you more selection to deals that nobody else knows about.

Now you are all probably wondering how to buy things in bulk when there is only you. My best advice I can give you is:

1.
Do it anyways! Stock up on the things you use. For example, my favorite "Maybelline" mascara comes on sale, so I figure out how many I will need for the year and buy it only once.

Due dates on things are usually months away. It will not hurt to have an extra item laying around.


2. For all you students with roommates, make up with them and go in on things together. This solution will kill two birds with one stone. If you buy things together you will not have to fight over them. The problem of having 10 bottles of ketchup in the fridge, will no longer be there. If your roommate eats your food, it will not matter because you know that you paid pennies for the item.
Besides, what if your roommate runs out and decides to use yours? You can kindly tell them to"keep it", because you will have another one and not have to pay a half fortune to replace it.

3. Don't buy things that you will never use just because it is on sale. Pick and choose the items you honestly will use. Buying "JUNK" (things you never use) will not save you money. This is the difference between saving and wasting.

So here is a recap:
Start Collecting coupons
Buy the "Daily News" Sunday paper
BUY IN BULK
Only buy the things you will use!

Remember, there are multiple recycling bins across campus. That you can put you unwanted papers in.

I hope this helps.
Amy

Couponing 102-How to use coupons Part 1

Again, this is information I borrowed from Hillary's blog. Its easy to understand and teaches you the basics of how to use coupons. She teaches coupon classes and really knows the in's and outs of it.

Stack Coupons!

Did you know you can use a stores coupon WITH a manufacturers coupon on the same item?? You can! And you can save a butt-load of money doing it! (I know, how immature of me to say butt-load....but it's the only choice of words I can use to describe how I really feel!)

Example: Target.com has a coupon for Scrubbing Bubbles Toilet Cleaner (with the Target logo on it, so you can only use it at Target.) The Target coupon is Buy One Get One Free. Coupons.com also has a coupon for Scrubbing Bubbles that is Buy One Get One Free. When you go to Target and they scan your two boxes of Scrubbing Bubbles, you use both coupons, and they cancel each other out and you get both boxes of Scrubbing Bubbles for free!

Example: I have a coupon for Crest from Target. I ALSO have a manufacturers coupon for Crest. I can combine both coupons at Target to get a bigger discount.

I have found that I TREASURE the store coupons I can get my grubby little hands on! They are a lot harder to come by than manufacturer coupons.

SO:
Stack store coupons with manufacturer coupons!

Coupons 101- Where to get coupons

This information is borrowed from my friend Hillary's blog. It is the best explanation I could find on how to use coupons. She made is simple and easy to understand. Thanks Hillary. :)

Hillary worte, "So I have to give a shout out to Utah Deal Diva for introducing me to the coupon method. Although I don't do it exactly the way she does, it was awesome getting a first glance into the coupon world!! Before you can USE coupons, you really need to understand how they work so you can make the most for you buck. Here are the basic things you need to know about coupons.
How to Get Coupons:


The ways you can get coupons are:
1. Through the mail

Every Tuesday (or Wednesday depending on where you live) an insert called Red Plum comes in the mail. It also comes with the grocery store ads for that week. The Red Plum inset has coupons in it. They are not always the BEST coupons, but they are coupons!

There are also usually a couple of coupons in each stores ad for that store only.

2. Online

There are a couple of reliable websites for coupons. Each coupon you want to print online can be printed at your IP address USUALLY twice....sometimes more, sometime less, but typically two. (Scanning these coupons and printing more is illegal and is a big turnoff for stores to keep accepting them so please don’t do this!) Each coupon prints with a different code on it, also a reason why you can’t duplicate them yourself.

You can also upload ecoupons onto your Smith's card. Once it is loaded onto your card, you buy the item at the store and the amount will automatically come off at checkout.

Check the sidebar to the right for more printable coupon sites!

3. The Sunday Paper

The Sunday Paper comes with two coupon inserts. One is called Proctor and Gamble. The other is called Smart Source. Proctor and Gamble comes the first Sunday of the month and Smart Source comes every week.

4. In Store Ads

Grocery stores, Rite Aid, Walgreens, and Target will have coupons in their store ads. The coupon can only be used in their store BUT it can be stacked with a manufacturers coupon!!

5. On The Product

In the couponing world, these are called peelies. You've probably noticed them stuck to certain products in the store. Peel them off and use them right then.

6. With Free Samples

Typically when you order a free sample of something, the manufacturer will send you a coupon as well. These are typically high value coupons (1-2 off product) but I have had a few for FREE stuff. (Pads, yogurt, baby food etc).

So let’s review what we’ve learned from couponing 101.

SO:

The way to get coupons is:
In the Mail
Online
In the Sunday Paper
In store ads
On the product
With free samples
I sit here and read people's blog's about saving money and its all about family. How to feed your your 10 children on 50 cents or how to get free movie passes to kiddie movies. I on the other hand, don't have a family, I am a college student, and its hard for me to find deals to suit my small family of two.

I am an accounting major and I enjoy saving money. It is simple to live off of nothing and still have a little money in the bank. (By little, I mean I am lucky to have $20 in my savings account between pay checks) I always manage to get by and feel my quality of life is better than most. I take pride is being savvy. I think all of us Young and Broke, should be able to take full advantage of of all the free things that are out there.

(Feel free to give me any ideas that you would like me to write posts about)
 
Blog Template By Designer Blogs