Friday, November 19, 2010

Eggstra-Eggstra Read All About It

On this website, http://coupons2.smartsource.com/smartsource/index.jsp?Link=46TV6IOZXII6Y there is a coupon for .55 cents off two one dozen of eggs. This never happens the the world of coupons. After printing click your back button and try to print the coupon twice.




Saturday, November 13, 2010

Bountiful Baskets

Now that is has finally snowed and our gardens have been destroyed by the frost, it is finally time for us to start getting Bountiful Baskets again. Here is some information of what a bountiful basket is and how to get one.

Go to the website:

http://www.bountifulbaskets.org

Bountiful Baskets are a great way to save money for produce, since there is not a lot of coupons out there for fruits and veggies. Bountiful Baskets, is a food co-op and runs solely on volunteers and donations. We are lucky to have this wonderful service in our area.

How it works:

They take money from the contribution you make each week, and order as much produce from wholesalers as they possibly can. You get a big laundry basket full of stuff for only $16.50.
$15 for the basket plus a $1.50 handling fee.

You order you baskets during the open window starting at 12pm Monday and ending at 10pm on Tuesdays. You have to create an account for yourself on their web page and order it that way. Read over the site to become familiar with how it works. Follow their directions and rules.People have had many problems in the ordering process. I think its simple, easier then ordering something off sites like Amazon. You will choose your pick up location and time during the ordering process.

On SATURDAY morning (at least in our area), you go and pick up your basket. You will show up to the site, and there us usually a line of people. You will see a bunch of laundry baskets in rows half will be filed with fruit and the other half veggies. The volunteers at the site will instruct you of where to go to get your baskets. You take the stuff from the two baskets they give you and empty it into your basket. (YOU HAVE TO BRING YOUR OWN BASKET). If you order extras they will instruct you on how to pick them up. Be prepared when you go. They are in a hurry and want to get the site cleaned up as fast as possible. You only have a 20 minute window to pick up your items other wise they will be donated. It is so easy!! Better than going to the grocery store in my mind.

Some past offerings: (found directly on their website)

  • Conventional Produce Basket $15 Contribution
    50% fruit, 50% vegetables, 100% healthy, delicious & fun
  • Organic Produce Basket $25 Contribution
  • 50% fruit, 50% vegetables, 100% Certified Organic, healthy, delicious & fun
  • Tortilla Pack $10 Contribution
  • 9-Grain Bread – 5 loaves $10 Contribution
  • Bountiful Baskets Granola – 2# $10 Contributions
  • Beans and Grains – $22 Contribution – Approx 25 Lbs

PROS/CONS of using bountiful baskets:

Pros:

  • The price, where else can you get that much stuff for the price.
  • You have access to fruits and veggies that are not carried at your local stores.
  • You don't have to go the grocery store.
  • It gives you verity and the opportunity to try things you have never eaten before.
  • Helps you to have a healthier lifestyle.
  • Gives you the opportunity to volunteer and give a helping hand.
  • It is considered as a charitable contribution on your taxes.


Cons:
  • You have to get up early on Saturday Morning and wait in line in the cold.
  • You have no choice in what comes in your basket. (You might not like the stuff you get)
  • You only have 20 minutes to pick you basket up.
  • I have found that a lot of the fruits go bad before they are ripe. (My grapes today had mold on them.)
I went to Smiths to compare the price of the items I got in today's BB:


Grapes about 2lbs................$1.69 lb................$3.38
5lb bag of potatoes.............................................$1.39
17 brussel sprouts 1.5lb..........1.99 lb...............$2.98
6 corn on the cobs.....................$0.59 each.......$3.54
1 acorn squash 2lb.....................$0.79lb.............$1.58
Celery.....................................................................$0.99
7 bananas 4lbs..........................$.059lb...............$2.36
8 persimmons...................NO Stores Had them.?????
1 head Green leaf lettuce..........$1.39..................$2.78 (the size of two at the store)
9 tangerines 4.5 lbs......................$0.99lb.............$4.45
7 Fuji apples 4lbs............................$1.19lb.............$4.76
6 Bartlet pears 2.5lbs....................$1.00lb.............$2.50


The grand total is......................................................$30.71
(That is with out knowing the price of the persimmons)

Total Savings...............................................................53%




If you are single or have a small family, find somebody to split your basket with. This will also cut the cost also, don't worry about the produce you can't eat. The savings out weigh the price.

What do you do with produce you don't eat? Give it away, donate it to the Hope Pantry on Campus. It's located in the Service and learning center. The white house across the street from the science building. OR... Create a compost for next years garden.



The savings are worth it to me. I love bountiful baskets and will continue to get them.

Thursday, November 11, 2010

News Paper Special

I am going to try this...
Found it on Dixie coupon Chicks. I don't know if the deals are still going on.


If you have been on the fence a little bit about ordering multiple Sunday newspapers, let me just push you off the fence right now! We are offering a great deal on the Salt Lake papers right now.

You can get 52 weeks of the newspaper for just $39! That's a full year of papers, and you will get a paper on Friday, Saturday, and Sunday. That averages out to be only $.25 a paper! Plus to get more copies of the Sunday paper (to get your coups) it is only $.75 a copy!

As many of you know, we can no longer get a good deal on The Spectrum here in St. George. They don't offer a deal for ordering multiple Sunday copies and they started charging a delivery fee. Meaning you would pay the full $1.50 for each Sunday copy and a delivery charge of $1. For a whole year you would spend $365 for 4 copies of your Sunday papers! While you would still save that amount yearly, let me tell you about our deal!

It looks like this:

1 copy of the Sunday paper- $39
2 copies of the Sunday paper- $72
3 copies of the Sunday paper- $117
4 copies of the Sunday paper- $156
( You will receive 2 S.L. Tribunes and 2 Deseret News with this deal.
)

Remember this is for a full year of papers! Regular price for 4 copies of the Sunday paper is $128 and that is only for 6 months! That would be $256 a year!

While this may seem like a big investment all at once, you will immediately start to make that money back with all the FREE and super cheap items you can get with your coupons. And the more papers you order, the more money you will save! Before I started using coupons, I would spend well over $120 a week just at Walmart to get the groceries we needed! And that didn't include what I would spend at Costco. Now, I am building food storage and spending at least half on my monthy grocery bill!

We love using coupons and we would love to help you out, too. If you are worried about how to use these coupons, we teach free coupon classes. Email us at dixiecouponchicks@hotmail.com if you are interested.

If you would like to order the papers, contact us or call 801-344-2959 and tell them Emilee sent you. You must mention my name to get this awesome deal! Let us know what we can do to help you out!

DEAL OF THE DAY

Just went to Fresh Market and picked up a few items.

They have 12 packs of Coke products 5 for $14. That's 2.80 each. You have to buy 5 and use the coupon. Find it in the ad or in the store.

18 pack of eggs for $1.50

CoffeeMate coffee creamer 1.29. (coupon on the creamer for $1.00 off)

Ready for the best Deal?

For $5 you get

1 Freshchetta Pizza
(coupon from Smart Source 10/10 for .75 off 1)
1 Bag Dole salad (original kind only)
1 loaf french bread from the bakery
1 2 liter of Coke

Guess how much?
Only $5.00 with in store coupon
and $4.25 with smart source coupon.

Where else can you get all that for that much?

Hurry, quick you only have a week to get the deal.

Monday, November 8, 2010

Choose Coupon Sites that Suite You

The hardest thing for me to catch on to the whole "Grocery Game" was trying to figure out how to use, what my friend calls the "Coupon Spread sheets". My personal favorite is http://savvyshopperdeals.com. This site is easy to use. Make sure you change your location to Utah, then St. George for your area. Click on the shopping wizard and out comes Deals galore.

Change your search to the specific store you want to use. They post every item that is in the grocery ad. Some items are hardly discounted. To the receive the best deals, or even free things, change the Savvy Rank to WOW! I only buy wow items. You can make your shopping list and it even has a list of coupons you need, it give you the link to where a printable coupon comes from. They do all the hard work for you.

The down fall to this is that is doesn't have a list to Fresh Market or Wal-Mart. (Which are not two of my favorite stores to go to.) So when I found out about a sale at the other stores I use grocerysmarts the link to that is http://grocerysmarts.com. This web page is much more complicated. I am planning on doing an entire post about how to use this start.

pinchingyourpennies.com
, Is an amazing site for anything besides groceries. Sign up for their daily deal news letter. Deals will come to you in-box every day. They mostly have info on where to online shop, who has free shipping, coupon codes, etc.


Since I assume most of you are beginners, stick with Savvy Shoppers Deals for now.

Couponing 102 - How To Use Coupons Part 4

Use Rebates!

A Rebate is when you purchase a product and get partially or completely reimbursed for the cost of the item. Typically to get a rebate you purchase the product, send in the rebate form with you receipt and proof of purchase, then wait! You can make money on rebates!

Example: I got a mens razor that was $10 with a full rebate. BUT, I used a $4/1 coupon. So I paid $6, but I got the full $10 rebate. So I made $4!
Rebates come in 3 forms:

1. In the Sunday paper coupon booklets
2. Online
3. In the store/on the product

In The Sunday Paper Example: 3 weeks ago, I got a rebate in my newspaper coupons for some fancy new mustard. I purchased the mustard, filled out the rebate, and mailed it in with my reciept and soon I will get a check for the full amount! So the mustard is mine for FREE!

Online Example: There was an online rebate for a Schick Mens Razor. Buy the razor, fill out the rebate, send in you reciept and the UPC from the package, and you get reimbursed for the razor, making it free!

In The Store Example: During the Back to School Sale at staples, I got reams of paper for a penny. Staple's has the best rebate system out there. Don't go to the book store for school supplies. You will spend a half fortune and end up needing to buy more supplies by mid-terms.
Watch staples ad's and stock up on things like: binders, notebooks, pencils, pens, etc. I made about $40 using in store coupons during that time.
SO:
Take advantage of rebates by looking for them in the Sunday paper, online, and in the store.
Most of this information came from the http://www.thecouponbelle.com/. Her blog is amazing. If your interested in cooking and crafts too read her blog.

Sunday, November 7, 2010

Couponing 102 - How To Use Coupons Part 3

This post is the shortest but the most important!

ONLY USE YOUR COUPONS FOR ITEMS THAT ARE ALREADY ON SALE!!!!!!!!!!!!!!!!

This is the only way you will get great deals. Stores and manufactures want you to fall into their trap. Use the coupon for a full price item and get hooked and continue to pay full price.

DO NOT buy anything unless you have a coupon and there is a sale.

Again, don't buy things for the sake of a sale, only buy things that you will use. That is how you get addicted to shopping.
 
Blog Template By Designer Blogs